biuro@lingualine.pl
tel 603 566 248
tel 601 456 239
25
sty

Zimo! Śniegu byśmy chcieli…

ski-1156460_640

Krótko cieszyliśmy się prawdziwą białą zimą. Przynajmniej tu na Mazowszu…. W ciągu ostatniego tygodnia spadło kilkanaście centymetrów śnieg, ale dziś już nic nie zostało z tej białej pierzyny, która pokryła smutne, szare ulice miast. Zadzwoniłem do pani Aleksandry, przemiłej i zawsze profesjonalnej koordynator projektów tłumaczeniowych w Lingua Line, żeby zapytać, jak pogoda w Katowicach. Ze śniegu już też nic nie zostało. Tak, chociaż dwa główne biura naszego centrum językowego mieszczą się właśnie w Katowicach i w Warszawie, to nasi lektorzy i tłumacze rozsiani są po całej Polsce, która jak się okazuje, niemal wszędzie została pozbawiona śnieżnej radości.

Czy wiecie, że w języku inuktitut (języku Eskimosów zamieszkujących głównie północne obszary Kanady) istnieje co najmniej 20 określeń na śnieg ? Oddanie znaczenia każdego z tych słów to – z punktu widzenia tłumacza – zadanie niemal niewykonalne. Można zawsze odwołać się do tłumaczenia opisowego, np. aput: „śnieg leżący na ziemi” lub gana: „śnieg, który pada”, ale to karkołomne rozwiązanie. W tłumaczeniu opisów należy używać rozważnie.

W języku polskim też mamy kilka oryginalnych i ciekawych określeń śniegu, np. „szreń” (nazwa gwarowa na śnieg gruboziarnisty, który swoją krystalizację zawdzięcza częściowemu rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu), „puch” przez analogię do delikatnego pierza, „krupa”, gdy śnieg ma konsystencję tej właśnie kaszy, „gips” dzięki podobieństwu do… gipsu.

My za zimą tęsknimy, zwłaszcza, że właśnie trwają ferie zimowe w siedmiu województwach. Z kolei Amerykanie wschodniego wybrzeża mają ferie z przymusu – atak zimy zupełnie sparaliżował życie w największych miastach. Nie wszystkim w USA śnieżyce odpowiadają, ale są i tacy, którzy świetnie się w tych warunkach bawią:

https://www.youtube.com/watch?v=fBG5ORXZbfY

Zapewne Teleexpress zaliczyłby tę pływaczkę do klubu „pozytywnie zakręconych”.

A „temu misiu” z amerykańskiego zoo chyba już nic więcej do szczęścia nie trzeba:

https://www.youtube.com/watch?v=WFYSL7LsVT8

Miejmy nadzieję, że zima wróci do nas czym prędzej!

Comments ( 1 )
  • ogłoszenia z całej Polski says:

    I’m extremely inspired together with your writing abilities as well as with the format on your weblog.
    Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
    Anyway stay up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a nice blog like this one today..

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zaufali nam

110

tłumaczy z całego świata

84

lektorów i native speakerów w całej Polsce

700

zadowolonych klientów

40.000

przetłumaczonych stron tekstów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress